skolioza piersiowa, skolioza idiopatyczna, kręgosłup skolioza, skolioza operacja, ćwiczenia korekcyjne skolioza, skolioza dwułukowa, skoliozy, wady postawy, skolioze, dyskopatia, rehabilitacja skoliozy, lordoza, leczenie skoliozy, rehabilitacja kręgosłupa, terapia manualna, kręgosłup, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa,
Blog > Komentarze do wpisu

Metoda PNF - z własnego doświadczenia

Wypowiedź z forum skolioza.phorum.pl 

W praktyce:
 
PNF-em (głównie) są prowadzone moje dzieci. 
W mojej mieścinie to coraz bardziej popularna metoda. Niedawno zauważyłam, że nawet w naszej przychodni, na którą trochę narzekałam, zatrudniono fizjoterapeutkę "pracującą PNF-em" 

Polega na pracy terapeuty z ćwiczącym: przy czym teraeuta nieustannie kontroluje ruch, stawia opór, wskazuje kierunek ruchu itp. - nie tylko ustnie, ale przede wszystkim swoimi rękoma. 

Dodatkowo są zadawane ćwiczenia do domu: albo z wykorzystaniem przeszkolonej przez terapeutę osoby (czyli ja ), aby przy użyciu taśmy rozciągliwej (najcześciej thera-band) - taśma wtedy "stawia opór". Ćwiczenia są zawsze dobierane indywidualnie. Mogą wyglądać np. tak jak w punkcie 9: 

Albo zupełnie inaczej. Zwróć uwagę na niestabilne podłoże - piłkę. 
(chyba że ktoś znajdzie lepsze zdjęcie, bo p. Białek podobno stosuje zmodyfikowany PNF) 

Sama metoda jest znana od wielu lat (głównie na zachodzie), w Polsce do skolioz jest stosowana raczej od niedawna (pierwsze wzmianki w necie dotyczą gdzieś tak 2000 roku) 

Pierwotnie była stosowana u osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Ponieważ pojawiły się podejrzenia, że przy skoliozach tzw. idiopatycznych uszkodzenia tego układu odgrywają pewną rolę, więc zaczęto, początkowo eksperymentalnie, stosować PNF. 

Fizjoterapeuta pracujący tą techniką powinien posiadać odpowiednie wykształcenie (kurs zakończony egzaminem). Bo choć w zarysach to prosta metoda, to dużą rolę odgrywają tu szczególiki. (kurs podstawowy, rozwijający, w skoliozach i oczywiście doświadczenie własne terapeuty) 

Polecamy artykuły:
Jaką pić herbatę?
Zielona herbata koi nerwy

Biała herbata opóźnia starzenie
Czerwona herbata odchudza
Czarna herbata ożywia ciało i umysł

Jesteśmy tak zbudowani, że pewne ruchy sa dla nas najbardziej ekonomiczne jeśli chodzi o fizjologię, najbardziej "naturalne". 
Te tzw. wzorce stosuje się w terapii. Przy skoliozie terapeuta stara się dobrać taki ruch, w którym następuje maksymalna korekcja skrzywienia. Przy istniejącym skrzywieniu organizm traktuje je jako normalne, zaburzone zostaje uczucie ustawienia ciała w przestrzeni. Terapia ma za zadanie oddziaływać nie tylko na układ mięśniowy (np. rozluźniając dotąd napięte mięśnie), ale także na układ nerwowy, jakby gdyby "kodując" prawidłowe wzorce. 

Więc w pewnym sensie jest to także nauka postawy. 


PNF był dla mnie naturalny, ponieważ wiele jego zaleceń przetrenowałam wcześniej na tai chi. Tam również ideą jest ruch zgodnie z naturalnym, skośnym przebiegiem mięśni, rotacja. Jest idea zaangażowania jak największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego - jeśli porusza się jedna część ciała - porusza się całość, przy czym uczymy się jak to osiągnąć (próbowałam to opisać, ale wyszedł mi bełkot...). Duże znaczenie ma tu umiejętność prawidłowego odczuwania swojego ciała, równowaga, rozwija się mięśnie "głębokie" odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa. Wszystko to trenuje się za pomocą tzw. form, czyli odtwarzanych w miarę możliwości precyzyjnie ruchów (inna sprawa, że są w nich zakodowane techniki walki, w aikido jest chyba niewiele form?). 
Instruktor na początku często nie koryguje postawy w szczegółach, bo wiele osób dopóki nie porozciąga, rozluźni czy odblokuje (w zależności od terminologii) stawów, więzadeł i mięśni nie jest w stanie przyjąć prawidłowej postawy. Pracuje się w zasięgu aktualnych możliwości. 

Dlatego przy skoliozie często zaczyna (bądź powinno się zaczynać) od terapii manualnej i różnych technik usuwających istniejące przykurcze.

sobota, 11 kwietnia 2009, mojtrening
Komentarze
2014/08/08 22:34:47
Pracujący z nami fachowcy docierają do do domu klienta, a to daje możliwość zaoszczędzić czas na docieranie do placówki rehabilitacyjnej i w pełni skupić się na zabiegach w zaciszu własnego domu. Gwarantujemy naszym klientom pełen profesjonalizm jak również zaangażowanie w podejściu do każdego pacjenta. Usiłujemy zawsze stwarzać przemyślane plany terapeutyczne i wspólnie je osiągać. Oferujemy klientom kompleksową fizjoterapię w schorzeniach z zakresu ortopedii, neurologicznych i innych oraz rozmaite masaże. Postaramy się pomóc Wam w rehabilitowaniu bólów kręgosłupa bólów mięśniowych i stawowych, dyskopatii, łokcia tenisisty.