skolioza piersiowa, skolioza idiopatyczna, kręgosłup skolioza, skolioza operacja, ćwiczenia korekcyjne skolioza, skolioza dwułukowa, skoliozy, wady postawy, skolioze, dyskopatia, rehabilitacja skoliozy, lordoza, leczenie skoliozy, rehabilitacja kręgosłupa, terapia manualna, kręgosłup, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa,
Tagi
piątek, 29 marca 2013
Teoria metody terapeutycznej Yumeiho? a patogeneza skoliozy idiopatycznej, czyli skoliozy nie wiadomego pochodzenia...

80% wszystkich skrzywień bocznych kręgosłupa czyli skolioz, to skoliozy idiopatyczne, których czynnik etiologiczny jest oficjalnie do dziś nieznany. Samo słowo "idiopatyczny" znaczy po łacinie, "samoistny". Uważam, że wszystkie wady układu kostno - mieśniowego mają swoją przyczynę i nie dzieją się same z siebie. Dlatego w dalszej części tego artykułu celowo będę używał słowa "idiopatyczny" opatrując go cudzysłowem.

Określenie medyczne w języku łacińskim "pelvis scoliotica", oznaczające miednicę zniekształconą wskutek bocznego skrzywienia kręgosłupa, można by tutaj zastąpić określeniem "scoliosis pelvica", które odwraca zależność przyczyny i skutku.

Na podstawie teorii metody Yumeiho i siedmioletnich obserwacji możemy stwierdzić, że proces powstawania skoliozy tzw. "idiopatycznej" zaczyna się już w łonie matki lub, jak również w trakcie narodzin. Badania dzieci w wieku od 0,5 do 18 lat prowadzone na terenie ośrodka ART wykazują niezbicie, że ponad 95% badanych ma nieprawidłowo ułożone kości miednicy. Nie znaczy to oczywiście, że skrzywienie boczne kręgosłupa we wszystkich przypadkach jest od razu zauważalne. Proces powstawania skoliozy jest skomplikowany i zależny od indywidualnych cech dziecka. Pierwsze symptomy skoliozy mogą być zauważone w wieku od 1 do 7 lat, kiedy to najcześciej mamy do czynienia ze skrzywieniem bocznym kręgosłupa funkcjonalnym lub inaczej zwanym, statycznym. Jest to skrzywienie jednołukowe - odwracalne. We wszystkich tych przypadkach korekcja położenia miednicy spowodowała niestwierdzenie w późniejszych badaniach jakiegokolwiek skrzywienia bocznego kręgosłupa. Stwierdzamy zatem, że korekcja ułożenia miednicy przeprowadzona przy pomocy metody Yumeiho ma niespotykany dotąd efektywny charakter prewencyjny.

W przypadkach bardziej zaawansowanych, kiedy mamy już do czynienia z tzw. skoliozą strukturalną (czytaj: utrwaloną, nieodwracalną), stosowane obecnie konwencjonalne metody, jak: gimnastyka korekcyjna, gorsety, masaż czy elektrostymulacja nie dają większych efektów. Dzieje się tak dlatego, że nie została usunięta przyczyna skoliozy. Kiedy miednica znajduje się w asymetrycznym położeniu, wpływa ona przez cały czas na proces pogłębiania skoliozy. czytaj więcej
sobota, 24 listopada 2012
Wada postawy to skrzywienie kręgosłupa tylko w płaszczyźnie czołowej, mniejsze niż 10 stopni wg Cobba.

Zawsze zachowana jest prawidłowa kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa, a rotacja oczywiście nie występuje. Deformacja tak jest zazwyczaj elastyczna i jej korekcja następuje poprzez poprawę postawy pacjenta. Występuje z taką samą częstością u dziewcząt jak i u chłopców. Przeważnie jest wynikiem zaburzonego odruchu postawy. W leczeniu wystarczające są asymetryczne ćwiczenia korekcyjne i ćwiczenia nawyku prawidłowej postawy. Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa przekraczającym 10 stopni. Skolioza najczęściej występuje w odcinku piersiowym i zazwyczaj jest skierowana wypukłością w prawo.

Występuje częściej u dziewcząt i przewaga ta powiększa się w większych skoliozach. Jest to deformacja trójpłaszczyznowa z przebudową kręgów – torsją. Charakteryzuje się względnym wydłużeniem przedniej kolumny kręgosłupa – trzonów, przez co w większości przypadków dochodzi do zmniejszenia kifozy w piersiowym i zwiększenia lordozy w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Leczenie polega na stosowaniu kinezyterapii, gorsetów oraz w skrzywieniach powyżej 40 stopni operacji.

czwartek, 11 października 2012
Witam. Mam skoliozę i nie wiem czy mogę wykonywać wszystkie ćwiczenia na siłowni ? I jakie ćwiczenia wzmocnią mi plecy, ale nie będą obciążać ich? I jeszcze chciałbym zwiększyć swoją masę i co muszę robić w tym kierunku ? 

Odp.: Najlepsza byłaby konsultacja z rehabilitantem. Powinieni Ci powiedzieć jak masz ćwiczyć, czego nie możesz a co możesz. Najlepszym wyjściem byłoby wyleczenie kręgosłupa gdyż wtedy siły mogą rozprowadzać sie nierównomiernie i możesz wyglądać nieproporcionalnie . 

Odp.: Lekarz powie Ci: "Żadnej siłowni, zapomnij !" 

Odp.: Żadnych cwiczen polecanych przez innych na siłowni, czyli martwy ciąg, przysiady wiosłowanie. 

Odp.: Byłem u lekarza i powiedzial, ze nie moge robic rozpietek na lezaco i ze mam robic cwiczenia wzmacniajce plecy, ale nie obciazajce. 

Odp.: idź do takiego lekarza który zechce Ci pomóc, bo pseudo lekarz powie, nie ćwicz - czyli zignoruje Cię. W zyciu codziennym caly czas cos podnosisz z ziemi, buty, meble, zakupy. pojdziesz do pracy trzeba podnosic ciezkie przedmioty. To co powiesz, w pracy, ze masz skolioze i lekarz zabronil podnoszenie z ciemi - czyli martwy ciag? Nikt Cie nie przyjmie do pracy. A sam lekarz potwierdzi, ze jest niedouczony. 
Innymi slowy, musisz jak najszybciej wyleczyc kregoslup, by nie szkodzisz sobie, jak podnosisz ciezary z ziemi. Znajdz lekarza ktory Ci w tym pomoze, a nie zignoruje. 
W NFD takie male skoliozy olewaja, bo ponad 80% ma krzywy kregoslup- male skrzywienia olewaja, bo da sie z tym zyc. Ale jak idzesz na silownie, nie da sie z tym zyc. Wiec musisz wyleczyc to. A najlepiej przekonac lekarza, zeby Ci pomogl jesli bedzie Cie ignorowal. Chyba, ze pojdziesz do prywatnego , to zloz reklamacje, ze lekarz jest niekompetentny i nie plac. 
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18