skolioza piersiowa, skolioza idiopatyczna, kręgosłup skolioza, skolioza operacja, ćwiczenia korekcyjne skolioza, skolioza dwułukowa, skoliozy, wady postawy, skolioze, dyskopatia, rehabilitacja skoliozy, lordoza, leczenie skoliozy, rehabilitacja kręgosłupa, terapia manualna, kręgosłup, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa,
Tagi

Warto wiedzieć - wyjaśnienie pojęć dotyczących skoliozy

wtorek, 04 stycznia 2011

We wczesnym stadium można powstrzymać postęp choroby, która - nie leczona - prowadzi do trwałego kalectwa. O skoliozie rozmawiamy z Jackiem Twarowskim, dyplomowanym rehabilitantem i masażystą.


 Czym jest skolioza?
- Tradycyjnie skoliozę określa się jako boczne skrzywienie kręgosłupa, które zniekształca go czołowo, zaś krzywizna przekracza 10 stopni. Mierzy się tę krzywiznę metodą Cobba, posiłkując się zdjęciem rentgenowskim. Nowa definicja skoliozy określa ją jako trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa. Nie będę wchodził w skomplikowany podział skolioz. Najkrócej rzecz ujmując dzielą się na te, które dotyczą płaszczyzny czołowej - tu przeważa prawostronne skrzywienie piersiowe. Skolioza dotycząca płaszczyzny strzałkowej przejawia się nieprawidłowościami właściwych kręgosłupowi krzywizn - kyfozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Skolioza w płaszczyźnie horyzontalnej przejawia się skręceniem całego kręgosłupa tzw. rotacją i zniekształceniem w obrębie kręgu tzw. torsją, która to deformacja manifestuje się w postaci garbu żebrowego - w przypadku skrzywień piersiowych i wału lędźwiowego - w przypadku skrzywień lędźwiowych.
Kiedy powstaje skolioza i czy można ją rozpoznać we wczesnym stadium?
- Na ogół w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym. Wiąże się to po części z przyspieszonym wzrostem. Jeśli dołączyć do tego wady postawy i zaniechanie leczenia i rehabilitacji – recepta na powstanie skoliozy gotowa. Bardzo dokładne badanie jest podstawą diagnostyki skolioz. Według mnie rolę nie do przecenienia we wczesnym wykrywaniu deformacji kręgosłupa odgrywa lekarz pediatra czy też lekarz pierwszego kontaktu, szczególnie podczas badań bilansowych dziecka czy też badania okresowego młodego człowieka. Badanie powinno się odbywać według określonych kryteriów. Jestem pewien, że każdy lekarz zna te kryteria.


 Czy skoliozę można wyleczyć?
- Leczenie polega na zatrzymaniu progresji skrzywienia – dlatego właśnie tak ważne jest wczesne wykrycie deformacji. Moich pacjentów diagnozuję wyłącznie na podstawie aktualnego zdjęcia rentgenowskiego. Indywidualnie dobieram zestawy ćwiczeń, ustalam stopień ich trudności i intensywność,
wykonuję masaż wzmacniający. To o czym mówię dotyczy jedynie pacjentów, u których wartość skrzywienia nie przekracza 25 stopni. Tym mogę pomóc. Wartość powyżej 25 stopni kwalifikuje się do leczenia gorsetem, zaś wartości skrzywienia u pacjentów rosnących - powyżej 40 stopni i u pacjentów, którzy osiągnęli dojrzałość szkieletową - 50 stopni, kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Nieodpowiednio leczone skoliozy prowadzą do ograniczenia sprawności fizycznej pacjentów, mogą powodować zaburzenia neurologiczne i trwałe kalectwo.
Posłuchajmy opinii pacjentów Jacka Twarowskiego. – U mojego syna zdiagnozowano skoliozę kiedy miał pięć lat. Wartość skrzywienia jego kręgosłupa wynosiła 15 stopni. Od trzech lat odwiedzamy gabinet Jacka Twarowskiego. Syn ma dobrany specjalny zestaw ćwiczeń i co tydzień jesteśmy na masażu. Odetchnęłam z ulgą kiedy po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazało się, że skolioza nie postępuje. Mogę ze spokojem polecić wszystkim rodzicom – mówi Anna Wójcicka, mama ośmioletniego Maćka. – Nigdy nie zauważyłam u siebie żadnego skrzywienia kręgosłupa, ale podczas badania kontrolnego lekarz pierwszego kontaktu zauważył, że jedno z moich ramion jest wyżej niż drugie. Byłam przerażona kiedy okazało się, że moja skolioza ma aż 20 stopni odchylenia. Lekarz polecił mi zabiegi u pana Jacka Twarowskiego. Na masaż chodzę od roku, mam też specjalnie dobrane ćwiczenia. Niedawno znów zrobiłam zdjęcie kręgosłupa i na szczęście odchylenie nie postępuje. Bardzo się z tego cieszę – mówi siedemnastoletnia Kinga Kowalczyk.
Rozmawiała E.G.
Warto poddać się dobroczynnemu wpływowi rąk Jacka Twarowskiego. To znakomita, niezawodna profilaktyka chorób – m.in. skoliozy.
Ze szczegółami terapii można się zapoznać na stronie www.gabinet.strona.pl
Zapisy do gabinetu „Zdrowie” Jacka Twarowskiego przy ul. Garwolińskiej 7 lok. 79 pod numerem telefonu 022 610 06 73.

Źródo: http://commed.pl/

wtorek, 10 sierpnia 2010
Istnienie, powiększanie się i utrwalenie skolioz jest związane z przykurczem struktur przykręgowych (mięśni, powięzi, ścięgien, torebek, stawów) po stronie wklęsłej skoliozy, dlatego tak ważne jest streching po treningu, powiedziałbym wręcz, że należy je traktować jako element treningu.
Głowna ZASADA STRECHINGU: NAPNIJ-ROZLUŹNIJ -ROZCIĄGNIJ.

Skoliozy możemy podzielić na funkcjonalne i strukturalne. Funkcjonalne można skorygować poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenie, natomiast skoliozy strukturalnej (utrwalone, nieodwracalne zmiany w kręgach, klatce piersiowej i miednicy) niemożna skorygować ani czynnie ani biernie. Możemy jedynie hamować jej rozwój.

Poprzez bierną stronę korygowania kręgosłupa rozumiemy rozluźnianie i rozciągnięcie ograniczeń mogących powodować przykurcze, a co za nimi idzie skrzywienia. Dzięki temu kręgosłup może przywrócić swoją naturalną pozycję/położenie. Dobrym rozwiązaniem są np. zwisy na drążku, koci grzbiet, streching po każdym treningu, masaże.
Poprzez czynne korygowanie kręgosłupa rozumiemy wzmacnianie mięśni, głównie pleców(po stronie wypukłej, dół oraz środek) i brzucha ćwiczeniami rehabilitacyjnymi oraz treningiem na siłowni. Wszystko oczywiście z głową. Pod koniec opisałem uwagi odnośnie przyszłych treningów. Czynne korygowanie zalecane jest tylko przy niewielkich skrzywieniach.

Jeśli dajmy na to posiadasz skoliozę maksymalnie 20-25 stopni i masz 18-20 lat to jest prawie pewne, że jest to jeszcze skolioza funkcjonalna! Bardzo ważne jest wtedy co zrobisz dalej, aby próbować ją skorygować.

Dość dawno rozwiany został mit "silnego gorsetu mięśniowego". Termin ten znany był zresztą tylko w Polsce.
Niewielkie skoliozy można wyleczyć rehabilitacją i odpowiednio dobranymi ćwiczeniami na siłowni.
Skrzywienia od ok. 20° do 40° leczy się nosząc gorset ortopedyczny, powszechnie znany pod nazwą GORSET BOSTON. Ma on za zadanie przede wszystkim zatrzymać postęp skrzywienia. Wadą jego jest to, że osłabia mięśnie współpracujące z kręgosłupem.
Niekiedy należy zastosować leczenie operacyjne. Podstawowymi wskazaniami do leczenia operacyjnego są: wartość kątowa skrzywienia powyżej 40° wg Cobba, progresja skrzywień, względy kosmetyczne, ból.

Ćwiczenia mają na celu:
 wyrównanie skrzywienia, 
 usunięcie przykurczów więzadeł i mięśni (zwłaszcza w obrębie grzbietu i miednicy), 
 zrównoważenie sił układu mięśniowego, 
 podniesienie ogólnej wydolności fizycznej, 
 wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Ważne jest dbanie o równomierny i harmonijny rozwój całej sylwetki, a nie tylko poszczególnych partii mięśniowych, gdyż mając mocne plecy a słaby brzuch; paradoksalnie można sobie uszkodzić właśnie kręgosłup, gdyż antagoniści nie zapewnią sztywnych lędźwi. 
Generalnie siłownia i basen nadają się rewelacyjnie na tego rodzaju korektę wady postawy, ale cudów nie zdziałają. Chodzi o to ze pewnych wad (duży stopień skrzywienia) nie można w ten sposób prostować!

poniedziałek, 06 lipca 2009
 
1 , 2 , 3