skolioza piersiowa, skolioza idiopatyczna, kręgosłup skolioza, skolioza operacja, ćwiczenia korekcyjne skolioza, skolioza dwułukowa, skoliozy, wady postawy, skolioze, dyskopatia, rehabilitacja skoliozy, lordoza, leczenie skoliozy, rehabilitacja kręgosłupa, terapia manualna, kręgosłup, skrzywienia kręgosłupa, bóle kręgosłupa,
Tagi

Schorzenia kręgosłupa

niedziela, 06 września 2009

Mniej dźwigaj!

Urazy kręgosłupa to jedne z poważniejszych i powszechniejszych dolegliwości będących następstwem pracy zawodowej. W celu zwrócenie uwagi na ten problem zorganizowana została kampania informacyjna.

Kampania, której główne hasło to ,,Mniej dźwigaj” stanowi element kampanii prowadzonej w 2007 roku w krajach UE. W Polsce koordynatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Oficjalne rozpoczęcie akcji nastąpi 22 września w jednym z warszawskich centrów handlowych. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, pracownicy hipermarketów należą do grupy osób szczególnie narażonych na urazy kręgosłupa. Poza pracownikami branży handlowej problemy z kręgosłupem, będące konsekwencją wypełniania obowiązków zawodowych, często mają też osoby pracujące w służbie zdrowia, zwłaszcza pielęgniarki i opiekunki.Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy poza informowaniem o zagrożeniach wynikających z częstego podnoszenia ciężarów, chcą przeszkolić pracowników handlu i służby zdrowia w tym jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

 Skolioza.blox.pl - Mniej dźwigaj!

Kampania ze strony senior.pl

czwartek, 09 kwietnia 2009

Do ćwiczeń korygujących.
Ćwiczenia na ławeczce wzmacniają mięśnie obręczy barkowej, grzbietu, brzucha i kończyn.
18:04, mojtrening , Schorzenia kręgosłupa
Link
piątek, 13 lutego 2009
Dolegliwosci bólowe kregoslupa sa efektem ucisku na korzonki nerwowe. Maja one czesto charakter nerwobólu.

Przyczyna moga byc zmiany i stany zapalne w ukladzie kostnym, stawowym i miesniowym. W zaleznosci od umiejscowienia mamy do czynienia z bólami korzeniowymi kregoslupa, takimi jak rwa karkowa, ramienna, nerwobóle miedzyzebrowe, rwa kulszowa. Czesto okresla sie je ogólnie jako bóle szyjno-ramienne lub ledzwiowo-kulszowe. 

Przebieg tych schorzen, czyli ich nasilenie, dlugotrwalosc, stopien uposledzenia sprawnosci ruchowej moze byc rózny:

 

  • stan ostry - wystepuja silne dolegliwosci bólowe, pacjent nie moze chodzic, konieczne jest lezenie i leczenie farmakologiczne;
  • stan podostry - stosuje sie srodki farmakologiczne, fizykoterapie i rehabilitacje ruchowa;
  • stan przewlekly - bóle nawracaja po pracy fizycznej lub przeciazeniach kregoslupa. Stosuje sie systematyczne leczenie usprawniajace i fizykoterapie.

 

Rwa ramienna

Ból promieniuje od szyi do barku i dalej do calej reki. Towarzysza mu czesto przykurcze w stawach, mrowienie palców, szczególnie uporczywe w nocy i rano. 

Podczas leczenia stosuje sie zabiegi fizykoterapeutyczne, np. wyciagi, masaze, kinezyterapie czy kolnierz ortopedyczny. Zaleca sie cwiczenia rozluzniajace i izometryczne miesni karku i barków. Nalezy unikac wówczas ciezkich prac fizycznych, dlugotrwalej jazdy samochodem, gwaltownych ruchów glowa, naglych obrotów, dluzszego unoszenia jej ku górze i dolowi. Mozna zastosowac wyciag szyjny przy uzyciu petli Glissona, który poprzedza sie zabiegami cieplnymi. Po ostrym okresie bólów zaleca sie masaz oraz cwiczenia korygujace postawe i wzmacniajace miesnie karku. Ulge przynosza masci, zele, kremy, które lagodza ból i dzialaja przeciwzapalnie.

Bóle ledzwiowo-krzyzowe (wypadniecie dysku, rwa kulszowa)

Najczestsze przyczyny to zla postawa ciala, skrzywienie kregoslupa, wrodzone wady budowy kregów, zmiany zwyrodnieniowe tej okolicy. Moga sie one pojawic takze w wyniku dlugotrwalego stresu, przeciazenia praca fizyczna i umyslowa, oslabienia odpornosci. Niekiedy powoduje je praca w pochyleniu albo nagly, nieprawidlowy ruch, szczególnie gdy nie jestesmy przyzwyczajeni do wysilku fizycznego.

Czesto powodem sa tez zwyrodnienia krazka miedzykregowego, jego przemieszczenia na skutek wady budowy lub przesuniecia dwóch sasiednich kregów albo przepukliny jadra miazdzystego. Wypadniecie dysku powoduje ucisk na korzenie nerwowe i jest to np. rwa kulszowa. Bardzo czesto dochodzi do draznienia korzeni nerwowych, dlatego ból moze promieniowac od okolicy krzyzowej przez posladek, do konczyny dolnej, a nawet do stopy i palców.

W okresie ostrym wystepuje stan zapalny i obrzek okolicy korzeni nerwowych. Silny ból promieniuje do jednej lub obu nóg i uniemozliwia poruszanie sie. Ostry ból promieniuje równiez do posladka, biodra, tylnej powierzchni uda, stawu kolanowego i lydki. Nalezy wówczas lezec w lózku przez okolo 3 tygodnie, przyjmowac pozycje przeciwbólowe, które rozluzniaja miesnie. Zazwyczaj najmniej bólu sprawia lezenie z uniesionymi nogami, tak aby biodra i kolana tworzyly ze soba kat prosty, a podudzia byly oparte na poduszce. Stosuje sie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, masci, zele oraz leki rozluzniajace miesnie prazkowane. Mozna przykladac cieple oklady z borowin (torfu leczniczego, który równiez kupuje sie w sklepie w postaci specjalnych plastrów) lub ilów pochodzenia wulkanicznego (tzw. fango) przy ulozeniu odciazajacym. Po tej fazie nastepuje leczenie fizykoterapia i kinezyterapia. Dobre efekty przynosi specjalistyczny masaz stosowany przez dluzszy okres.

W okresie przewleklym odczuwa sie umiarkowany ból przy zmianach pozycji (siadaniu, wstawaniu, obrotach). Bardzo wazna jest wówczas profilaktyka, utrzymanie prawidlowej postawy ciala i kinezyterapia. Chwilowa ulge przynosi lezenie w lózku (kilkakrotne w ciagu dnia) w pozycji rozluzniajacej miesnie przez okolo 15 min.

Przy omawianym schorzeniu nalezy pamietac, "aby trzymac w cieple" te okolice ciala, chronic przed zimnem, a nawet spac z welniana opaska rozgrzewajaca krzyz. Dobrze jest rano, jeszcze przed wstaniem z lózka rozruszac ledzwiowy odcinek kregoslupa. Unikniemy w ten sposób tak charakterystycznych porannych bólów rozruchowych. Ból lagodzi goracy, mozliwie silny natrysk (bicz wodny) na bolace miejsca polaczony z lekkimi cwiczeniami rozluzniajacymi kregoslup. Zaleca sie równiez cieple kapiele z dodatkiem ziól. Podczas kapieli wykonujemy rozluzniajace ruchy. Odradza sie kapiel w temperaturze nizszej niz 30 stopni. Ulge przynosi takze sauna.

Pamietaj, ze...
masz bóle kregoslupa, mozesz stosowac masci lub zele bez recepty:
- o dzialaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczajacym miesnie (zawierajace np. diklofenak lub inne substancje), np. Fastum, Mobilat, Dicloratio zel; Naproxen, Veno-zel, Veral-zel, Voltaren, Olfen.
- o dzialaniu rozgrzewajacym (np. zawierajace kamfore), jak masc kamforowa, masc ze swistaka.
- Masci, zele i kremy na krótko zlagodza ból, ale na pewno nie zastapia wizyty u lekarza ortopedy, zabiegów fizykoterapeutycznych oraz cwiczen rehabilitacyjnych.

Nie naduzywaj srodków dzialajacych tylko przeciwbólowo, gdyz moga uszkodzic zoladek, watrobe i nerki. Usmierzaja ból, ale nie lecza choroby.

Stosuj leki przeciwzapalne.

Nie odkladaj leczenia, cwiczen i zabiegów na pózniej, gdyz choroba moze stac sie przewlekla, a zesztywnienia i przykurcze utrwala sie.

Nasze rady
Leczenie dolegliwosci korzeniowych kregoslupa trwa bardzo dlugo i ciagnie sie miesiacami. Dlatego tez uzbrój sie w cierpliwosc podczas leczenia i nie zaniedbuj terapii.

Ulge w dolegliwosciach moga ci przyniesc zimne lub cieple kompresy. Zimne, nawet z kawalkami lodu, przykladamy w pierwszym, ostrym okresie stanu zapalnego. Chlód powoduje skurczanie sie naczyn krwionosnych, lagodzi obrzeki, dzieki czemu mniej odczuwamy ból. Cieple kompresy (oklady nasaczone goraca woda, termofor, butelka z goraca woda) najlepiej stosowac po ustapieniu ostrego stanu zapalnego. Cieplo dziala rozkurczajaco i rozluzniajaco. Skuteczniejsze sa mokre oklady, dlatego tez mozna owinac termofor mokra sciereczka.

Bolace miejsca mozna rozgrzac za pomoca poduszki elektrycznej lub masazu danej okolicy ciala (szczególnie jezeli zabieg jest polaczony z wcieraniem masci rozgrzewajacej lub przeciwzapalnej).

Aby zlagodzic ból, mozesz zastosowac krioterapie, elektroterapie i akupunkture.

 
1 , 2